Vadregényes utazás Magyarország legszebb vasútvonalán Zircig, ahol az apátságot látogatjuk meg és a zegzugos arborétumot járjuk be. A pihenő ideje alatt az apátság sörfőzdéjében megkóstoljuk a helyi söröket és ételeket is. Tartson Velünk Ön is!
A Bakonyt keresztben átszelő vasútvonal a hazai viszonylatban ritkaságnak számító hegyi vasutak egyike. A 79 km hosszú, egyvágányú, nem villamosított vonalat napjainkban Magyarország legszebb vasútvonalaként, Bakonyvasút néven tartják számon.
A vasútvonal építése 1895-ben kezdődött, a vonalon több alagút is épült, amelyből a leghosszabb a 310 méter hosszú eplényi. Az építését követő 100 év alatt a vasútvonal átvészelte a világháborúkat, a hadiüzemi státuszt, az államosítást és a bányagazdálkodási okok miatti átszervezéseket. Napjainkban a vasútvonal hivatásforgalmi és turisztikai szerepe is jelentős. Egyfelől lehetővé teszi a Bakony elzárt falvaiban élők számára a vonal mentén fekvő városok elérését, másrészt az idelátogatók vasúton, semmivel nem helyettesíthető módon közelíthetik meg a régió egyedi hangulatú, kultúrtörténeti emlékekben és természeti látnivalókban gazdag városait, falvait.
A vasútvonal Győrből indul, a 15 km-re található Pannonhalma felé, ami a világörökség része. A Sokorói-dombságon áthaladva, a vonal középső szakaszán terül el a Magas-Bakony egyik leghíresebb kirándulóhelye, a védett növény- és állatfajokkal, vízmosásokkal, gázlókkal tarkított Cuha-völgy.
Zirc a Magas-Bakony festői szépségű, hazánk legmagasabban fekvő kisvárosa. Az 1182-ben alapított ciszterci apátsághoz tartozik a Zirci apátság, melynek része a bazilika, a templom és a rendház, amelyet a 19. században kibővítettek, így helyet kaphatott a Bakonyi Természettudományi Múzeum. Az öt kontinensről származó fa- és cserjefajokban gazdag arborétum nemzetközileg elismert természetvédelmi terület.
A Zirci Ciszterci Apátság Magyarország egyik történelmi és kulturális kincse, amely a Bakony lábánál, Zirc városában található. Az apátság egyedülállóan gazdag történelmi múlttal rendelkezik, és jelentős szerepet játszott Magyarország középkori és újkori fejlődésében.
Az apátság története egészen a 12. századig nyúlik vissza, amikor is a ciszterci szerzetesek telepedtek le a területen. Az apátság épületegyüttese impozáns és lenyűgöző, magában hordozva évszázadok művészetét és építészeti stílusait. Az épületek közül kiemelkedik a barokk stílusú templom, amelynek belső díszítése és freskói igazi művészeti remekek.
Az apátság híres könyvtára és levéltára is, amelyekben értékes kéziratok, dokumentumok és ritka könyvek találhatók. Ezek a gyűjtemények nemcsak a vallási és történelmi érdeklődők számára kínálnak lenyűgöző betekintést a múltba, hanem a kutatók és művészek számára is fontos források.
Utazás a Keleti pályaudvarról a Győrbe induló vonattal, majd átszállás a Bakonyvasútra. A hangulatos utazás közben a Bakonyvasútról az alábbi érdekességeket fogjuk látni:
Nyúlfalu – Pannonhalmi apátság – Pándzsa tavak – Sokorói dombság – Bakonyszentlászló – Vinye – Magas-Bakony / Cuha-völgy, erdőségek, alagutak, viaduktok, hegyoldalak – Porva-Csesznek – Kardosrét
A vonatról leszállva a 840 éves Zirci Ciszterci Apátságig gyalogolunk, ahol először a zegzugos arborétumot járjuk be. A kellemes séta után egy hosszabb pihenőt tartunk. Ezalatt az apátság sörfőzdéjében készült söröket és ételeket lehet megkóstolni, illetve az apátság egyes részeit és a bazilikát lehet bejárni egyénileg.
Az apátság látnivalóiról itt olvashat <<<
A belépőjegyek árait itt találja meg <<<
A nézelődéssel úgy kell tervezni, hogy mindenki végezzen mire a csoporttal elindulunk a vasútállomásra. A program után a tervezett Bakonyvasút járattal Veszprémbe utazunk, ahonnan Budapest felé indulunk. Visszaérkezés Budapestre 18.00.
A kirándulás során nem tartunk előadást, kulturális idegenvezetést, elsősorban a sétára, közös kikapcsolódásra, nézelődésre helyezzük a hangsúlyt. A teljes gyalogos táv 4,4 km. Olyanok jelentkezését várjuk akiknek nem okoz gondot a folyamatos séta.
Ha megtetszett a program, jelentkezzen bátran. A jelentkezési lapot kicsit lentebb találja.
Találkozás a Keleti pályaudvaron 8.00-kor, Pontos részleteket küldünk minden résztvevőnek e-mailben az indulás előtt.
A kirándulás részvételi díja összesen: 3.200 Ft/fő, amely tartalmazza a szabadidős program szervezését, lebonyolítását.
Teljes árú vonatjegy Győrig 3.170 Ft, 65 év felett csak helyjegy szükséges. Bakonyvasút teljes árú jegy 1670 Ft, 65 év felett ingyenes. Veszprémből Budapestre Intercity járattal utazunk. Teljes árú vonatjegy 2.200 Ft, 65 év felett csak helyjegy szükséges. A vonatjegyeket egyénileg kell megvásárolni, erről időben tájékoztatunk mindenkit. Arborétum belépőjegy: 1.600 Ft Bazilika látogatás 1.000 Ft (fakultatív program) Bővebb információk az apátság honlapján
Jelenlegi időpontok:
2024.10.08. Betelt – Kérjük, már ne adjon le jelentkezést erre a napra
2024.10.17. Betelt – Kérjük, már ne adjon le jelentkezést erre a napra
2024.10.29. Vannak helyek
Hegymánia Kft.
2085 Pilisvörösvár
Csobánkai út 10.
info kukac hegymania pont com
H-P: 10-16.00
Kérjük, kérdését elsősorban írásban a bal oldali jelezze felénk, köszönjük.